Sterownik różnicowy kolektora słonecznego.

 

Sterownik różnicowy kolektora słonecznego.

 

 

Przedstawiam projekt urządzenia sterownika który umożliwia zarządzenie podgrzewaniem  ciepłej wody użytkowej znajdującej się w konwencjonalnym bojlerze. Posiada on dwie wężownice jedna przeznaczona do instalacji solarnej a druga do podłączenia do pieca.

W pierwszych etapach budowy skupiłem się na sterowaniu pracą tylko pompy obiegowej znajdującej się w instalacji solarnej. Jednak jak wiadomo apetyt roście w miarę jedzenia dołożyłem jeszcze funkcję wysterowywania zaworu od obiegu piec- bojler. Pozwala to na zapobieganie wystudzaniu się bojlera podczas wygasania pieca.

Całość rozjaśni trochę rysunek poniżej.

Funkcje sterownika

1.Porownywanie temperatur C1 i C3. Na tej podstawie następuje załączenie bądź wyłączenie pompy z zadana delta załączenia oraz zadaną histerezą wyłączenia.

2.Porównywanie temperatur C2 i C4. Na tej podstawie następuje otwarcie bądź zamkniecie zaworu z zadana delta załączenia oraz zadaną histerezą wyłączenia.

3.Archiwizacja temperatur  C1 , C2 ,C3 co 20 minut z nadpisywaniem starych pomiarów. Archiwizacja obejmuje 24 godziny.

4. Co 10 dni następuje automatyczne załączenie pompy i przesterowanie zaworu w celu unikniecie zastania się zaworu bądź pompy w czasie jej nie używania.

5.Moc dostarczaną do pompy można zaprogramować . Można w ten sposób regulować przepływ.

6.Monitorowanie sprawności czujników a w przypadku awarii sygnalizacja na wyświetlaczu LCD oraz dźwiękowa dodatkowo otwarcie zaworu bądź wysterowanie pompy w zależności od wykrytego uszkodzenia.

7. Zapamiętywanie temperatur minimalnej i maksymalnej.

8. Sygnalizacja dźwiękowa przekroczenia dopuszczalnej temperatury przez kolektor bądź piec.

9.Interfejs komunikacyjny RS485 z nadanym adresem co umożliwia pracę w jednej sieci kilku takich sterowników lub innych urządzeń.

10. Możliwość programowania sterownika przez interfejs RS485.

11.Współpraca z oprogramowanie na PC

Galeria zdjęć.